Мої проекти

                 Фрагмент 1 проекту
      "Одна ластівка весни не робить"

                                                                                  Автор проекту:
                                                                                              учень 3-го класу
                                                                                  Ковтун Владислав
                                                                                  Керівник проекту:
                                                                                 Судзіловська Т. В.

 ТАЄМНИЦЯ МІГРАЦІЇ
 У кожному регіоні, в кожній країні, області, навіть районі, птахи з'являються та зникають разом зі змінами пори року. Багато з них долають важкі маршрути для того, аби дістатися до нас, і навіть, якщо такий вид, як ластівка, гніздиться й проводить літо в одному місці, проте більшу частину року вона подорожує туди й назад, до свого зимового ареалу в Південну Африку. На цьому шляху перед нею постають постійні небезпеки, щоденна потреба в їжі, воді та безпечному нічному перепочинку. Тож, чому ластівки і мільйони інших птахів мігрують, а не залишаються на одному місці?
   Після довгої зими ластівки повертаються до нас і  живуть поруч з нами усе літо, будуючи гнізда і вигодовуючи пташенят у сараях, гаражах, навіть під стріхою наших домівок. Коли надходить осінь, вони зникають, відлетівши на південь Африки, щоб врятуватися  від холодної зими. І ми кажемо: ластівки мігрують.
Міграція сформувалася як спосіб добування сезонної їжі птахами, а також внаслідок переміщення в будь-яке інше місце під час нестачі їжі або погіршення погодних умов. Проте багато видів можуть жити при низьких температурах, коли є вдосталь їжі. Якщо ж їжі немає, вони змушені мігрувати.
                   
Поширення ластівки сільської: жовтий - ареал гніздування, блакитний - ареал зимування.

СЛОВНИК ДОСЛІДНИКА

Ареа́л   (лат. area — площа, або ділянка, простір)  територія поширення якогось об'єкта або явища, яке не спостерігається на прилеглих територіях.

Кільцювання птахів - метод дослідження диких птахів за допомогою прикріплення невеликої металевої або пластмасової  кільцеподібної мітки до ніг або крил. Використовується при дослідженні міграції  та  способу  життя птахів.

Коло́нія птахі́в — велика група птахів одного або різних видів.

Міграція – це регулярне переміщення тварин з одної території до іншої,  де вони живуть у різні пори року.

Орнітологія – це наука, яка вивчає птахів, один з розділів зоології.

Орнітолог -  вчений, що досліджує птахів.


ЛАСТІВКА СІЛЬСЬКА


Вид – Ластівка сільська (Hirundo Rustica)
Рід Ластівка (Hirundo)
Родина Ластівкові (Hirundinidae)
Ряд
 Горобцеподібні (Passeriformes)                                   

ОПИС
Довжина тіла  18 – 20 см
Розмах крил  32 – 34 см
Вага  1
825 г                                                                                                            Тривалість життя  –  4 роки
Зовнішність сільської ластівки: ця маленька пташка має тіло подовженої форми, короткий але широкий дзьоб, маленькі чорні лапки і очі. Оперення сільської ластівки на спині чорне з синім полиском, а черевце і груди білі.   Лоб   і горло мають рудувато-коричневе забарвлення.                                              Особливою ознакою цієї пташки є гострі, тонкі крила і довгий роздвоєний хвіст, який має два рульових пера. На хвостовому пірї  є  білі плямочки.             У самки оперення менш яскраве.
           СПОСІБ ЖИТТЯ
        Сільська ластівка населяє всю територію України. Це перелітний птах, тому восени вона відлітає на Південь, а повертається з теплих країв  у квітні-травні. Ластівок називають вісницями весни.
       Ластівку легко можна впізнати по довгому тонкому хвосту з глибоким вирізом і довгих гострих крилах. Вони живуть колоніями і дуже часто сидять великими групами на деревах, дахах будівель, дротах електромереж. Співають у польоті і під час відпочинку. На землю сідають досить рідко. Тільки в період гніздування ластівки живуть парами.
      Кожна пара ластівок в’є своє гніздо і охороняє територію довкола нього. Ці пташки – невтомні трудівниці. Вони будують гніздо з глини або землі, зволожуючи її слиною. За час будівництва гнізда птахи, які працюють парою, приносять у дзьобі до 350 г глини. А під час вигодовування пташенят батьки приносять їм їжу, роблячи до 600 польотів на день. У цей час вони знищують велику кількість шкідників: попелиць, довгоносиків, мух, кровососних комах.
       На початку вересня ластівки сільські починають готуватися до міграції. Перед осіннім перельотом вони швидко й метушливо літають, збираються у великі зграї, які можуть нараховувати декілька сотень, а іноді й тисяч птахів. Подорож до Африки триває 1,5 – 2 місяці. Ластівки мігрують у світлий час доби (летять досить повільно). Вночі вони відпочивають великими зграями в очеретяних заростях. Відліт сільських ластівок з районів гніздування відбувається поступово.

                    
              ЖИВЛЕННЯ                  У повітрі ластівка здійснює запаморочливі акробатичні трюки, коли ловить здобич на льоту. Харчується вона літаючими комахами. Це різні види мух комарі, метелики, коники, цвіркуни, бабки та жучки.
Під час прохолодної і дощової погоди ластівки знаходять мало корму, тому, щоб насититися їм потрібно більше часу. У разі нестачі корму ластівки поповнюють свій раціон гусеницями і павуками.
В Африці ластівки харчуються не тільки літаючими комахами, а й мурашками.          Буває, що в негоду, сільські ластівки літають низько над водою і схоплюють комах з її поверхні, при цьому іноді занурюють голову у воду. Можуть навіть пити на льоту, підхоплюючи воду дзьобом.
           РОЗМНОЖЕННЯ
На місця гніздування ластівка сільська прилітає в другій половині квітня - першій половині травня. Місце для гнізда обирає самець. Це місце він охороняє і, літаючи в околицях, шукає собі пару. Зустрівши в повітрі самку, самець починає співати і, вказуючи їй дорогу, летить до вподобаної йому споруди - хліва чи будинку. З моменту вибору парою ластівок місця гніздування і до початку будівництва нерідко проходить кілька днів. Деякі орнітологи  вважають, що в цей час сільські ластівки вивчають ділянку навколо обраного ними будинку та звикають до нього.
                               










Комментариев нет:

Отправить комментарий